Obhajoba mladistvých v trestním řízení

Naše advokátní kancelář se specializuje na poskytování komplexních právních služeb v rámci obhajoby mladistvých. Obhajobu mladistvým poskytujeme ve všech fázích trestního řízení a vždy důsledně využíváme veškerých zákonných nástrojů k efektivní ochraně jejich práv.

V čem je trestní stíhání mladistvých specifické?

Řízení proti mladistvým se vede primárně dle zákona č. 218/2003 Sb., o soudnictví ve věcech mládeže. Za mladistvého se považuje osoba, která v době spáchání provinění (trestného činu) dovršila patnáctý a nepřekročila osmnáctý rok věku (trestní odpovědnost vzniká až den následující po patnáctých narozeninách).

Na rozdíl od dospělých pachatelů však dosažení uvedeného věku není jediným kritériem vzniku trestní odpovědnosti. Jestliže mladistvý nedosáhl takové rozumové a mravní vyspělosti, aby dokázal rozpoznat protiprávnost svého jednání nebo své jednání ovládat, není za své provinění trestně odpovědný.

S ohledem na nízký věk mladistvých, dosaženou úroveň vzdělání a menší množství životních zkušeností by pro mladistvé bylo velice obtížné se bez cizí pomoci hájit v trestním řízení proti zkušeným policistům a státním zástupcům s vysokoškolským právním vzděláním. Z tohoto důvodu zákon mladistvým přiznává právo na nutnou obhajobu. Až na drobné výjimky musí být mladiství vždy zastoupení obhájcem z řad advokátů.

Mladiství si mohou vlastního obhájce zvolit. Pokud tohoto práva nevyužijí, může jej i proti vůli mladistvého zvolit zákonný zástupce (rodič) či jiný příbuzný v pokolení přímém, manžel, osvojitel, druh nebo zúčastněná osoba. Pokud obhájce nezvolí nikdo, bude vždy přidělen ze seznamu obhájců ex offo.

Kdo trestní řízení mladistvých vede?

Provinění mladistvých vyšetřují standardně policisté. Nad vyšetřováním vykonává dozor státní zástupce, který je povinen věnovat výkonu dozoru zvýšenou pozornost a dbát o to, aby policejní orgány zacházely s mladistvými ohleduplně.

K rozhodování ve věcech mladistvých jsou příslušné soudy pro mládež. Jedná se o specializované senáty či samosoudce příslušného okresního, krajského, vrchního a Nejvyššího soudu.

Může být mladistvý vzat do vazby?

Mladistvý může být vzat do vazby jedině tehdy, nelze-li účelu vazby dosáhnout jinak. U běžných provinění nesmí délka vazby nikdy překročit 6 měsíců a u zvlášť závažných provinění 18 měsíců.

K vazebnímu stíhání mladistvých může dojít ve zcela výjimečných případech, kdy soud rozhodující o vazbě dojde k závěru, že jiné prostředky nebudou dostačující.

Mezi jiné prostředky, kterými lze zpravidla nahradit vazbu, se řadí záruka zájmového sdružení občanů, dohled probačního úředníka, písemný slib mladistvého, peněžitá záruka nebo umístění v péči důvěryhodné osoby.

Jaké hrozí mladistvému tresty?

Mladistvým lze v trestním řízení uložit tzv. výchovná opatření, ochranná opatření a trestní opatření.

Mezi výchovná opatření se řadí dohled probačního úředníka, probační program, výchovné povinnosti, výchovná omezení nebo napomenutí s výstrahou.

Mezi ochranná opatření se řadí ochranné léčení, zabezpečovací detence, zabrání věci, zabrání části majetku a ochranná výchova.

Mezi trestní opatření se řadí obecně prospěšné práce, peněžité opatření, peněžité opatření s podmíněným odkladem výkonu, propadnutí věci, zákaz činnosti, zákaz držení a chovu zvířat, vyhoštění, domácí vězení, zákaz vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské akce, odnětí svobody podmíněně odložené na zkušební dobu (podmíněné odsouzení), odnětí svobody podmíněně odložené na zkušební dobu s dohledem, odnětí svobody nepodmíněné (s maximální délkou 10 let u nejzávažnějších činů).

Proč se obrátit právě na nás?

Po převzetí obhajoby našim klientům vždy podrobně vysvětlíme celý průběh trestního řízení,
analyzujeme závažnost obvinění a připravíme je na výslechy, vazební zasedání, hlavní líčení před
soudem či další procesní úkony, které mohou nastat.

Vždy využíváme veškerých dostupných zákonných prostředků a způsobů obhajoby tak, aby trestní řízení proběhlo zcela v souladu se zákonem a klienti mohli včas uplatnit veškeré důkazy a skutečnosti svědčící v jejich prospěch.

V případě zjištění nezákonného postupu orgánů činných v trestním řízení trváme na okamžité nápravě a zjištěná pochybení umíme využít ve prospěch klientů. Nezákonný postup může být důvodem pro zrušení odsuzující rozhodnutí v odvolacím řízení. Nezákonně zajištěné důkazy (např. při chybně provedené domovní prohlídce) nelze v řízení před soudem použít.

Pokud potřebujete konzultaci či hledáte obhájce, který by Vás zastupoval v trestním řízení, neváhejte se na nás obrátit. V trestním řízení poskytujeme obhajobu mladistvým i plnoletým fyzickým osobám a dále osobám právnickým. Náš právní tým je připraven Vám pomoci.

Co je to trestní oznámení a jak jej podat?

Stali jste se svědky trestného činu nebo máte podezření, že k jeho spáchání mohlo dojít? V takovém případě máte možnost (u vybraných trestných činů i povinnost) podat trestní oznámení, na základě kterého jsou orgány činné v trestním řízení povinny prověřit, zda k trestnému činu skutečně došlo a pokud ano, vyvodit odpovídající důsledky.

Zobrazit článek