Společné jmění manželů a jeho vypořádání

Společné jmění manželů (SJM) je zásadním právním institutem, který ovlivňuje majetkové poměry manželů během manželství i po jeho ukončení. Jeho správné pochopení a efektivní vypořádání může mít dalekosáhlé důsledky nejen pro samotné manžele, ale i pro jejich rodiny a podnikání. V tomto článku se zaměříme na definici společného jmění manželů, jeho právní aspekty a způsoby vypořádání.

Co je to společné jmění manželů (SJM)?

Společné jmění manželů vzniká ze zákona uzavřením manželství a jedná se o specifický druh spoluvlastnictví. Součástí společného jmění manželů se stává vše, co jeden nebo oba manželé nabydou za dobu trvání manželství. Toto pravidlo se vztahuje na majetek i dluhy.

Existují samozřejmě výjimky, kdy majetek zůstává ve výlučném vlastnictví pouze jednoho z manželů. Typicky se jedná o věci nabyté před manželstvím, věci sloužící osobní potřebě, dary či dědictví (ledaže dárce při darování nebo zůstavitel v pořízení pro případ smrti projevil úmysl, aby věc připadla manželům společně).

Aby to nebylo příliš jednoduché, tak do společného jmění spadají i výnosy z výlučného majetku jen jednoho z manželů. Pokud tedy jeden z manželů vlastní nemovitost, kterou za úplatu pronajímá nebo akcie, ze kterých mu každý rok plynou dividendy, budou tyto výnosy společným majetkem obou manželů.

Lze zákonný režim společného jmění manželů upravit?

Občanský zákoník umožňuje manželům za trvání manželství (nebo snoubencům ještě před uzavřením manželství) zákonem stanovený majetkový režim upravit či dokonce vyloučit. O takové dohodě musí být vždy sepsán notářský zápis.

První možností je sjednání tzv. režimu oddělených jmění. Pokud si tento režim sjednají snoubenci, tak okamžikem uzavření manželství se pro ně nic nemění a společné jmění manželů vůbec nevznikne. Každý z nich bude majetek i dluhy nabývat tak jako doposud a v případě rozvodu nebude nutné řešit jakékoliv majetkové vypořádání. Tento režim si mohou samozřejmě sjednat i manželé, přičemž tomuto kroku bude zpravidla předcházet vypořádání majetku, který již manželé za dobu trvání do svého společného jmění nabyli.

Druhou možností je tzv. zúžení společného jmění manželů. V případě zúžení společné jmění manželů klasický majetkový režim vzniká, manželé však z něj mohou jednotlivé věci vyjmout. Může se tak například jednat o dohodu, že nově pořizovaná nemovitost bude výlučným majetkem jednoho z manželů.

Třetí možnosti je sjednání vzniku společného jmění manželů až ke dni zániku manželství. V tomto případě uzavřením manželství společné jmění manželů nevzniká. Manželé po dobu trvání manželství majetek nabývají do svého vlastnictví a mohou s ním volně disponovat bez souhlasu druhého manžela. Okamžikem zániku manželství (z důvodu rozvodu či úmrtí) se stane majetek obou manželů majetkem společným a bude muset být provedeno jeho vypořádání.

Poslední možností je rozšíření společného jmění manželů, které umožňuje vložit výlučný majetek jednoho z manželů (např. nemovitost pořízená před svatbou) do společného jmění manželů.

Změnu manželského majetkového režimu lze doporučit v mnoha případech. Ať už je to možnost nakládat s majetkem bez souhlasu druhého manžela, dohoda manželů o nabytí nemovitosti do výlučného vlastnictví jen jednoho z nich či potřeba ochránit společný majetek v případech, kdy jeden z manželů podniká a nechce ohrozit společný majetek krachem.

Jak probíhá vypořádání společného jmění manželů?

Společné jmění manželů je možné upravit písemnou dohodou s ověřenými podpisy v rámci probíhajícího řízení o rozvod manželství. Pokud se Vám to před rozvodem nepovede, je nutné vypořádat nejpozději do 3 let od zániku manželství.

V dohodě je nutné označit majetek i dluhy, které jsou součástí společného jmění a následně určit, kterému z bývalých manželů připadnou. Pokud se však manželé sami dohodnout nedokážou, může jejich společné jmění vypořádat na návrh jednoho z nich soud.

Dohoda manželům umožňuje při vypořádání relativní volnost, čehož je vhodné využít. Přesto je však nepřípustné, aby jeden z manželů získal veškerý majetek a druhý pouze dluhy.

Pokud dojde na vypořádání společného jmění soudem, tento postupuje dle zákona a zpravidla každému přizná část majetku odpovídající jedné polovině celé hodnoty společného jmění. Zohledňuje přitom zejména potřeby nezaopatřených dětí, jak se každý z manželů staral o rodinu, jak se každý z manželů zasloužil o nabytí a udržení majetkových hodnot náležejících do společného jmění a případné finanční prostředky, které manželé do společného jmění z vlastních výlučných prostředků investovali. Veškeré povinnosti tvrdit a prokazovat jsou však na účastnících, a soud to neudělá z vlastní iniciativy. Proto pokud není Váš nárok uplatněn před soudem správně, nelze očekávat výhru.

Jestliže k vypořádání společného jmění manželů nedojde do 3 let od jeho zániku a žádný z manželů nepodá návrh na vypořádání společného jmění soudem, uplatní se zákonná domněnka vypořádání. V takovém případě movité věci připadnou tomu, který je pro potřebu svou, své rodiny nebo rodinné domácnosti výlučně jako vlastník užívá. Zbylý majetek (včetně nemovitostí) připadne do podílového spoluvlastnictví bývalých manželů.

Jak vám můžeme pomoci?

Pro naše klienty zajišťujeme kompletní právní servis v oblasti společného jmění manželů a veškerých souvisejících problémů. Jedná se zejména o:

  • vypořádání společného jmění manželů v souvislosti s rozvodem
  • sepis návrhu na vypořádání společného jmění manželů soudem a zastupování v řízení
  • právní poradenství v otázkách manželství a vzájemných povinností manželů
  • zajištění předmanželské smlouvy (úprava majetkového režimu ještě před vznikem manželství)
  • zajištění rozšíření či zúžení stávajícího společného jmění manželů
  • vypořádání SJM a zřízení oddělených jmění manželů za trvání manželství
  • konzultace a návrhy vhodných řešení různorodých problémů

Ať už je Váš problém jakýkoliv, neváhejte se na nás obrátit. Včasná pomoc advokáta Vám zajistí maximální ochranu Vašich práv a majetku. Na základě poskytnutých informací provedeme komplexní analýzu Vašeho problému a sdělíme Vám možné varianty řešení. Pro každou z variant připravíme srozumitelnou cenovou nabídku dle náročnosti poskytovaných služeb..

Co je to trestní oznámení a jak jej podat?

Stali jste se svědky trestného činu nebo máte podezření, že k jeho spáchání mohlo dojít? V takovém případě máte možnost (u vybraných trestných činů i povinnost) podat trestní oznámení, na základě kterého jsou orgány činné v trestním řízení povinny prověřit, zda k trestnému činu skutečně došlo a pokud ano, vyvodit odpovídající důsledky.

Zobrazit článek