Společné jmění manželů a jeho vypořádání
Společné jmění manželů (SJM) je institutem, který ovlivňuje majetkové poměry manželů během manželství i po jeho ukončení. Zjistěte, co vše do něj patří a jak jej vypořádat.
Zobrazit článekStali jste se svědky trestného činu nebo máte podezření, že k jeho spáchání mohlo dojít? V takovém případě máte možnost (u vybraných trestných činů i povinnost) podat trestní oznámení, na základě kterého jsou orgány činné v trestním řízení povinny prověřit, zda k trestnému činu skutečně došlo a pokud ano, vyvodit odpovídající důsledky.
Trestní oznámení může podat kdokoliv, kdo se domnívá, že došlo ke spáchání trestného činu. Může se jednat o přímého svědka, poškozeného či jakoukoliv osobu, která disponuje informacemi či podezřením o možném trestném činu.
Podání trestního oznámení je možné učinit libovolným způsobem elektronicky e-mailem, datovou schránkou, písemně poštou či v ústní podobě na jakémkoliv státním zastupitelství či služebně Policie ČR. V urgentních případech, kdy dochází k bezprostřednímu páchání trestného činu či hrozí vznik škod nebo újmy na zdraví, vždy doporučujeme okamžitě volat na tísňovou linku 158.
Trestní oznámení lze podat také anonymně bez uvedení osobních informací. Tato možnost bývá využívána zejména v případech obav z osoby pachatele trestného činu. Je však nutné počítat s tím, že v případě anonymního podání Vás policie nebude moci kontaktovat za účelem doplnění údajů a nebude Vás moci vyrozumět, jak bylo s trestním oznámením naloženo.
Od roku 2018 existuje možnost podat trestní oznámení pro nenávistné činy spáchané ve virtuálním prostředí (internet a sociální sítě) skrze portál https://obcan.portal.gov.cz. K využití této možnosti je pak třeba disponovat identitou občana či datovou schránkou.
Podání trestního oznámení je vždy bezplatné.
Konkrétní náležitosti trestního oznámení zákon nestanoví. Lze však doporučit uvést vždy alespoň:
Popis skutku a zúčastněných osob by měl být vždy natolik podrobný, aby orgány činné v trestním řízení mohly prověřit, zda ke spáchání trestného činu skutečně došlo a mohly ztotožnit pachatele. Vždy je vhodné přiložit také důkazy, které máte k dispozici.
Pokud chcete trestní oznámení podat, ale nevíte si rady, jak jej sepsat, můžete se kdykoliv obrátit také na advokáta, který může celou záležitost odborně posoudit, trestní oznámení připravit a ve Vašem zastoupení jej také přímo podat.
Obecně má každý povinnost oznámit spáchání trestného činu nebo překazit jeho spáchání pouze ohledně těch nejzávažnějších trestných činů, které jsou uvedeny v ustanoveních § 367 a § 368 zákona č. 40/2009 Sb., trestního zákoníku.
Jedná se například o trestné činy vraždy nebo těžkého ublížení na zdraví, kdy máte vždy povinnost podat trestní oznámení nebo spáchání překazit. Nemusíte se však bát, že máte povinnost se s pachatelem pustit do křížku – překazit trestný čin ve smyslu výše uvedeného lze i jeho včasným oznámením státnímu zástupci nebo policejnímu orgánu.
V případě méně závažných trestných činů, které nejsou v § 367 a 368 trestního zákoníku uvedeny, oznamovací povinnost ani povinnost překazit spáchání trestného činu nevzniká a nehrozí Vám žádné následky, pokud tak neučiníte.
Trestní oznámení po jeho podání již obecně nelze vzít zpět. Pouze u vybraných trestných činů uvedených v § 163 zákona č. 141/1961 Sb., trestního řádu, je trestní stíhání pachatele možné pouze se souhlasem poškozeného, který jej může vzít zpět. Výslovně odepřený souhlas však nelze znovu udělit.
V trestním oznámení je nutné vždy uvádět pouze pravdivé skutečnosti. Pokud byste naopak uváděli lživé informace či skutky, které se nezakládají na pravdě (např. za účelem dosažení trestního stíhání jiné osoby), mohli byste se sami dopustit trestného činu křivého obvinění.
Dále lze doporučit s podáním trestního oznámení neotálet. Vyšetřování a prokazování trestného činu je sice možné i po mnoha letech, šance na dopadení pachatele se však výrazně snižuje a v krajním případě hrozí, že trestný čin bude již promlčen a pachateli nebude hrozit žádný postih.
Orgány činné v trestním řízení mají povinnost se Vaším trestním oznámením vždy zabývat a prověřit, zda ke spáchání trestného činu došlo. V odůvodněných případech následně zahájí trestní stíhání osoby, která se trestného činu dopustila.
Doporučujeme v trestním oznámení vždy požádat, aby Vás orgány činné v trestním řízení vyrozuměly o tom, jak s trestním oznámením naložily. V takovém případě jim vznikne povinnost Vás vyrozumět ve lhůtě do 30 dnů o tom, jak bylo Vaše oznámení vyřízeno. Zdůrazňujeme, že tato povinnost nevzniká automaticky.
Příprava trestního oznámení nemusí být vždy jednoduchá. Pokud si nevíte rady, můžete se na nás kdykoliv obrátit. Váš případ podrobně posoudíme, navrhneme nejlepší možný postup a odpovíme Vám na jakékoliv související dotazy.
Společné jmění manželů (SJM) je institutem, který ovlivňuje majetkové poměry manželů během manželství i po jeho ukončení. Zjistěte, co vše do něj patří a jak jej vypořádat.
Zobrazit článekŘízení proti mladistvým se vede primárně dle zákona č. 218/2003 Sb., o soudnictví ve věcech mládeže. Za mladistvého se považuje osoba, která v době spáchání provinění (trestného činu) dovršila patnáctý a nepřekročila osmnáctý rok věku.
Zobrazit článek